Cieszymy się, że wybrali Państwo nasze przedszkole. Dziękujemy, za zaufanie jakim obdarzają nas Państwo powierzając opiekę nad swoim dzieckiem. Mamy świadomość jak wielkim przeżyciem i dla dziecka i dla rodziców jest początek edukacji przedszkolnej. Dlatego postaramy się, aby moment ten był miłym i jak najmniej stresującym doświadczeniem. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady funkcjonowania naszego przedszkola oraz informacje, które pomogą złagodzić okres adaptacji dziecka do przedszkola.


Jak przygotować dziecko do przedszkola:


Rozpoczęcie edukacji przedszkolnej to wyjątkowy czas dla każdego malucha oraz jego bliskich. Zazwyczaj jest to okres silnych emocji wynikających z wielkiej zmiany, która zachodzi w życiu dziecka. Jak przebiegnie proces adaptacji i jak długo będzie trwał zależy od wielu czynników. Zazwyczaj musi minąć trochę czasu żeby lęk adaptacyjny, który towarzyszy dzieciom został zastąpiony zaufaniem i poczuciem bezpieczeństwa. Proces przygotowania dziecka do przedszkola rozpoczyna się na długo przed przekroczeniem jego progu. Warto więc  podjąć kroki, które ułatwią dziecku start w przedszkolu i sprawią,
że proces adaptacji będzie krótszy i mniej bolesny.

  1. Rutyna - zadbanie o to by rytm dnia dziecka był zbliżony do rozkładu dnia w przedszkolu sprawi, że maluch nie odczuje diametralnej zmiany trybu życia, a co za tym idzie będzie mniej zdezorientowany.
  2. Rozstania i powroty - to właśnie rozstanie jest najtrudniejszym elementem adaptacji. Warto zadbać o to, aby pierwsze w życiu rozstanie z mamą nie odbyło się w przedszkolu. Przyda się również pomoc babci, cioci lub sąsiadki. Dziecko, które zostaje pod opieką innych dorosłych uczy się rozstań i doświadcza, że każde rozstanie kończy się powrotem mamy lub taty.
  3. Samodzielność - dziecko samodzielne czuje się pewnie co znacznie zmniejsza stres związany z rozstaniem z bliskimi. Warto więc doskonalić samodzielność dziecka w zakresie samoobsługi (korzystanie z toalety, ubieranie, jedzenie), jak również w kontaktach społecznych (proszenie
    pomoc, zgłaszanie swoich potrzeb, komunikowanie się z dziećmi
    i dorosłymi).
  4. Zabawa w przedszkole - to świetny sposób aby oswoić dziecko
    z przedszkolem i wprowadzić w ten tajemniczy dla niego świat. Warto też sięgnąć po bajki i opowiadania o przedszkolakach.
  5. Entuzjazm - aby ułatwić adaptację dziecka w przedszkolu należy zadbać o to, by nie przekazywać mu swoich obaw i wątpliwości. Budowanie pozytywnego obrazu przedszkola rozbudzi w dziecku ciekawość i entuzjazm. Spokojne i zgodne z prawdą komunikaty na temat przedszkola pozwolą zbudować pozytywne nastawienie u dziecka.

    Warto przeczytać: pl/pozwolmy-dzieciom-plakac/
    agnieszkastein.pl/akcja-adaptacja/ dziecisawazne.pl/dziecko-idzie-do-przedszkola/ tylkodlamam.pl/jak-przygotowac-dziecko-do-przedszkola/

Co utrudnia adaptację?

  • pośpiech i chaos podczas odprowadzania dziecka do przedszkola
  • niepewność opiekuna i przedłużające się pożegnania
  • nieprawdziwe komunikaty na temat przedszkola
  • straszenie dziecka przedszkolem
  • brak zaufania rodziców do placówki
  • lekceważenie emocji dziecka
  • brak akceptacji dla trudności adaptacyjnych

Ważne informacje:

  • Nasze przedszkole korzysta z systemu elektronicznego, służącego do rejestrowania obecności, rozliczania czasu pobytu dziecka w przedszkolu oraz naliczania opłat.

     Korzystanie z kart mieszkańca do rejestracji obecności możliwe    
     będzie po zamknięciu w systemie  roku szkolnego 2020/2021
     i wprowadzeniu danych wychowanków na rok szkolny 2021/2022.   
     (do tego momentu placówka odpowiada za wprowadzenie  
      obecności dzieci do systemu)

  • 1 września dzieci przychodzą w godzinach wykazanych
    w deklaracji złożonej w przedszkolu.
  • Przedszkole jest czynne od 06:00 do 17:00.
  • W przedszkolu zapewnione są trzy posiłki – śniadanie, obiad, podwieczorek.
  • Dzienna stawka żywieniowa wynosi 7,0 zł.
  • Dzieci mogą być przyprowadzane do przedszkola do godz. 08:15. Późniejsze przyprowadzenie dziecka należy zgłosić telefonicznie do godziny 08:15.
  • Przedszkole przyjmuje od rodziców (opiekunów) odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo i zachowanie wychowanka z chwilą osobistego przekazania dziecka nauczycielowi przedszkola.
  • Odpłatność za przedszkole powinna być uiszczana w terminie do 15 każdego miesiąca.
  • Do przedszkola nie mogą być przyprowadzane dzieci z objawami infekcji.
  • Dziecko może być odebrane z przedszkola wyłącznie przez osobę, która posiada pisemne upoważnienie(upoważnienie powinno zawierać dane oraz nr dokumentu tożsamości osoby upoważnionej).
  • Rodzice i opiekunowie dzieci zobowiązani są do zapoznania się
    i przestrzegania regulaminów i procedur obowiązujących
    w przedszkolu.

Zapraszamy